Prečítajte si niečo o deťoch, ktorých životy sa menia aj vďaka Mary’s Meals.

Veronica

Veronica (Malawi) 

Keď bola bábätko, Veronice zomrel otec a ako 9-ročná prišla aj o svoju mamu. Ako sama hovorí, sústredila sa na učenie, pretože nemala ľahký život a práve vzdelanie pre ňu bolo jedinou cestou von z chudoby. Ako spomína na svoje detstvo bez rodičov, často prešiel celý týždeň a ona ho strávila bez jedla. Jedlo Mary’s Meals podávané v škole ju motivovalo prichádzať, sústrediť sa a zvýšilo aj jej výkon. Dnes je Veronica absolventkou vysokej školy, ekonómkou, ktorá sa vďaka vzdelaniu vymanila z chudoby.

Wisler

Wisler (Libéria)

Dospelák v tele dieťaťa. Aj tak by sme mohli nazvať Wislera, chlapca z Libérie. Túžil chodiť do školy, kde sa podávajú jedlá Mary's Meals. Jeho mama však mala podmienku. Musí zobrať aj svoju malú sestru. To, čo by iné dieťa bralo ako prekážku, je pre Wislera privilégiom. Každé ráno meria dlhú cestu do školy so sestričkou na rukách. Hovorí, že ju má veľmi rád a chce s ňou tráviť čas. Hanblivý a pokorný chlapec dostáva mnoho slov chvály aj od riaditeľa. Je veľmi talentovaný. Chce sa stať lekárom alebo agronómom, ale hlavne chce pracovať pre miestnu komunitu.

Fridah

Fridah (Zambia)

Do školy sa dostala ako súčasť programu pre deti so špeciálnymi potrebami. Fridah je jediná zo 6 detí v rodine, ktorá sa vzdeláva. Keď mala 11, ochorela. Lekári ju nevedeli diagnostikovať. Choroba ju čiastočne paralyzovala a pripravila o reč. Dnes navštevuje školu, do ktorej prichádza s veľkým odhodlaním. Keďže jej ruky neslúžia správne, vynašla sa a naučila sa písať nohami. Jej učiteľka Peggy na ňu s obdivom pozerá, keď slová, ktoré jej hovorí, Fridah prepisuje nohou do zošita a následne prevráti stranu. Fridah síce nehovorí, ale po roku v škole vie povedať áno a nie. Priatelia jej každý deň pomôžu najesť sa kaše od Mary's Meals, ktorá jej dodá energiu. Potom si najedení zahrajú futbal. Vedeli ste, že sa chce stať profesionálnou futbalistkou?

Nargis

Nargis (India)

16-ročná Nargis žije v slume v Dillí, kde je život náročný špeciálne pre indické dievčatá. “Mnoho dievčat, ktoré poznám majú zakázané chodiť do školy. Rodičia len chcú, aby sme sa vydali, a aby sa tak zbavili bremena, ktorým je mať dcéru”, hovorí. Aj jej vlastný otec jej zakázal navštevovať školu. Nargis to však odvážne zobrala do vlastných rúk, našla neformálne vzdelávanie v jednom prístrešku v slume a začala ho navštevovať. “Naučila som sa tu hindsky, počítať a tiež anglické písmená.” Jedlá Mary’s Meals podávané v tomto centre dávajú Nargis a ostatným žiakom energiu sústrediť sa a motiváciu. Život Nargis sa už začal skutočne meniť. Vďaka počítaniu, ktoré sa naučila si môže privyrobiť ako krajčírka, vie, koľko má účtovať zákazníkom a môže zarobiť peniaze, čím pomáha svojej rodine prežiť.

Rima

Rima (Sýria)

Rima žije spolu so svojou mamou a starším bratom v mestečku Aleppo. O ocka prišli pri nehode. Pretrvávajúci konflikt ovplyvnil produkciu aj dovoz potravín a zanechal milióny Sýrčanov bez spoľahlivého prístupu k jedlu. Tento každodenný boj často znamená, že prežitie má prednosť pred školou. Rima a 4000 ďalších žiakov v Aleppe však dostáva v škole každý deň jedlo Mary’s Meals, ktoré uľahčuje rodinám posielanie detí do škôl. Rima dúfa, že vďaka vzdelaniu si nájde raz dobrú prácu a splní si svoj sen stať sa inžinierkou.

Famatta (Libéria)

Cesta do školy, ktorou kráča 13-ročná Famatta každý deň má 16 kilometrov. Je to dlhá trasa náročným terénom, ale ona vie, koľko možností do budúcnosti sa jej môže otvoriť vďaka vzdelaniu. Famattina rodina ledva žije z predaja uhlia a ananásov a často zbierajú voľne rastúce plody v okolí, aby mali čo dať na stôl. Jedlá, ktoré dostáva v škole sú často jediné, čo počas dňa zje. “Mary’s Meals jedlá si naozaj cením. Keby som prišla do školy a jedlo by som nedostala, bolo by mi zle. Jedlo mi pomáha sa učiť a keď som hladná ledva vidím na tabuľu.”

Ak Vás príbehy týchto detí oslovili a chceli by ste sa zapojiť do podpory programu školského stravovania Mary’s Meals, môžete darovať 2 % z daní alebo prispieť priamo.


Viac info o 2 % z dane Chcem prispieť